Javaslatok a tudatos vásárláshoz
MSZ-Gosztola Ferenc 2009.05.05. 21:16
Magyarok Szövetsége: Javaslatok a tudatos vásárláshoz
1, Kapcsold ki a TV-t!
Ha mégis a TV nézés közben szeretnél kikapcsolódni, tudatosan válaszd ki előre a műsort, ami érdekel, és ne maradj órákon keresztül a képernyő előtt. Kerüld a reklámokat!
(Az üzletekben kapható hirdetett termékek árába a reklámok költségét beépítik, ez termékfajtától függően 6-20 % közötti többlet költséget jelent, amit a Te fizetsz ki, amikor ezeket az áruféleségeket megveszed. A kereskedelmi TV-k által sugárzott műsorok célja, hogy megnézd a reklámokat.)
2, Írd össze, tervezd meg előre, mit fogsz beszerezni, mire van valóban szükséged!
3, A családod tagjaival, ismerőseiddel alakítsatok vásárlói közösségeket, gyűjtsétek össze rendszeres igényeiteket és keressetek meg ezekkel közvetlenül termelőket!
Az élelmiszerek közül, amit lehetséges szerezzetek be termelőtől, állapodjatok meg előrelátóan, több hétre, hónapra.
4, Amennyiben szükséged van más árura is, élelmiszerek és iparcikkek esetén először kutasd fel a legközelebbi piacot vagy vásárt.
Menj el, nézz körül, tapasztald meg, mit tudsz onnan beszerezni. Menj családostól, vidd a gyermekeidet is.
(A kereskedelmi láncok árrése az eladásra szánt termékek árát jelentősen megemeli (30-100%-os árrés))
5, Amennyiben üzletben vásárolsz, listával menj oda, és ragaszkodj ahhoz úgy, ahogy előre megtervezted!
(Az emberek többsége, az üzletekben jelentős mennyiségben vásárol szükségtelen, felesleges dolgokat, azért mert őket előzőleg a reklámokban vagy közvetlenül az üzletekben ért hatások befolyásolják, ezt nevezik "impulz" vásárlásnak, vagy "eladáshelyi döntésnek", az így vásárolt termékeken van általában a legnagyobb árrés.)
6, A lista összeírásánál felejtsd el az akciós szórólapokat, támaszkodj saját kútfődre, Te tudod igazán, hogy mire van szükséged!
(A szórólapokban megjelenített hirdetésekért, az azokban szereplő termékek szállítói jelentős összeget fizetnek az üzletláncoknak, ami hirdetésenként százezres, vagy milliós nagyságrendű összeg, ezt a gyártó a forgalmazott termékek árába beépíti.
Ezek a szórólapok arra szolgálnak, hogy Téged befolyásoljanak, és ennek minden költségét veled fizettetik meg. Jelentős részét adják a képződő papírhulladéknak, aminek költségeit szintén Te viseled (szemétdíj, szelektív gyűjtés költségei).
7, Az üzletekben kerüld a nagy akciós megjelenítéseket, a raklapos kihelyezéseket, a színes termékkínálókat, ezek célja az, hogy többet vásárolj, mint amire valóban szükséged van!
(Ezeket a lehetőségeket az üzletláncok általában nagy összegekért adják el a gyártóknak és forgalmazóknak, ennek költsége a termék árába be van építve, Te fizeted meg a vásárláskor.)
8, Kerüld a saját márkás, termékeket (az üzletlánc nevével fémjelzett, "gazdaságos", "budget" és más megnevezések, vagy azok a termékek, amelyek gyűjtőneve abban az adott boltláncban található meg , és több termékfajtát is takar)
Ezek a termékek javarészt silány minőségűek, egyre nagyobb mértékben származnak importból, a forgalmazó üzleteknek extraprofitot jelentenek, és vásárlásukkal a hazai ipart és termelőt gyengíted!
9, Ne vásárolj nagy tételben, csak akkor, ha a felhasználásban is mértékletes tudsz lenni!
(A nagyobb csomagolások, sokszor pazarló felhasználásra ösztökélne, a nagyobb csomagból, dobozból, tubusból többet használnak a vásárlók)
10, Az üzletekben keresd a hazai termékeket!
Ha nem találod amit keresel, ne röstelld jelezni az üzletben. (ha esetleg mégis hipermarketben vásárolsz, akár írásban is a vevőszolgálatnál) A vonalkód (599 kezdetű) sajnos sokszor félrevezető, sok esetben csak hazai csomagolást jelöl és nem gyártást, és legtöbb esetben a termék, bár magyar neve van, multi vállalatok tulajdona.
Tájékozódj a valóban hazai gyártókról!
11, Kerüld a többszörösen becsomagolt, hivalkodó termékeket!
(A csomagolás ára, annak megtervezésétől kezdve, a gyártásán keresztül, az abból képződő hulladék ártalmatlanítását is Te fizeted.
A hivalkodó feltűnő csomagolással, általában a minőség hiányosságait leplezik, vagy téged ösztökélnek felesleges vásárlásra.)
12, Hanyagold az elkészített, konyhakész, félkész élelmiszereket!
(Ezeknek a termékeknek nem megbízható a forrása és a tápértéke. A hosszú tárolás során elkerülhetetlen a tartósítószerek használata. Az elkészítésükkel "nyert időt" legtöbbször értelmetlen célokra fordítod, mint pl TV-zés, mozi, vagy éppen bevásárlás, tulajdonképpen több időd lesz arra, hogy tovább költhesd a pénzed.)
Fedezd fel újra a főzés örömét, ajándékozd meg vele a családod és magadat, használj hozzá megbízható jó minőségű alapanyagokat.
13, Ne hidd el, hogy az "Új/New"-jelzővel megjelölt termék mindig jobb.
Az alapvető élelmiszerek esetében ez eleve kizárt, hiszen azok az élelmiszerek tartoznak ebbe a kategóriába, amelyek már évezredek óta majd ugyanebben a formában léteznek, és szükségesek.
A "nélkülözhető" csoportba sorolható árucikkek esetében napjainkban a termékek életgörbéje
(amíg a gyártásukkal és forgalmazásukkal foglalkoznak), pár év csupán, az "Új, Újabb,..." termékek, legtöbbször nem tartalmaznak valós, csupán vélt előnyöket, ezeknek az a célja, hogy átvegyék az "előd" szerepét, a fejlesztésük vagy módosításuk költsége a termék árába van építve, Te fizeted. A gyártásuk, előállításuk költsége viszont legtöbbször csökken, tehát nagyobb rajta a haszon.
Gondolkodj el azon, hogy Szüleid, Nagyszüleid mit használtak hasonló célokra, és hogy annak használati értékén valóban javított-e a sok fejlesztés azóta, tényleg jobbak-e ezek a termékek?...
14, Ha úgy döntöttél, hogy megfogadsz párat az itt leírt pontokból, légy magaddal szemben türelmes, de következetes is!
Légy türelmes, amíg meg nem találod a számodra legjobb vásárlási forrásokat, tarts ki az elhatározásod mellett és következetesség rövid idő alatt átalakul majd igénnyé.
|