A kalákarendszer újraélesztése
MSZ 2009.05.05. 21:36
Magyarországon nagy hagyományai vannak a kalákamunkának.
Sajnos a különböző rendeletekkel próbálják megnehezíteni a működését, de egy évezredes hagyományt nem lehet csak úgy eltörölni. A mai érvényes jogszabályok szerint TB járulékköteles a kalákában elvégzett munka.
A kaláka működése a kölcsönös egymást segítés elve alapján működik. A vidéki házak nagy része így épült, és még sok helyen ma is így épül.
De nem csak az építkezéseknél előnyös munkamegosztási rendszer, az élet szinte minden területére ki lehet terjeszteni, így például a földművelésben.
A kaláka legismertebb társas munka, amelynél a közösség tagjai szívességből vagy kölcsönösségi alapon munkát végeznek, s amelynél a segítők együtt, egyszerre, társaságban, s rendszerint szórakozással (ének, tánc, mese) egybekapcsoltan dolgoznak. A közösség bármelyik tagja akármikor visszahívhatja a megsegítettet, s az a munka visszaadását, a kalákában való részvételt kötelességének tartja. Sok esetben közösségi intézményeket is ebben a formában építettek fel a helyi közösségek.
A kalákáknál éppen az önkéntes jelleg miatt kap nagy szerepet a szórakozás (kalákatánc). Annak ellenére, hogy a kalákákhoz a munkán kívül még számos funkció tapad, a kalákák a legtermelékenyebb munkaszervezeti formák között foglalnak helyet. A közösség ugyanis a rosszul dolgozót, hanyagot megszólja, s ha nem végez jobb munkát, legközelebb nem segítik ki, nem mennek el hozzá dolgozni. Az egyes családok kalákába ezért a legmunkaképesebb, a legkülönb családtagjaikat küldik, hogy a családra ne hozzon szégyent.
A kaláka szervezésének módja, a munka lefolyása, s a benne érvényesülő munkamegosztás a résztvevők feladatköre, a különböző hozzátapadó munkán kívüli funkciók a kalákát a legösszetettebb munkaszervezeti fajtává teszik. A kaláka megléte valamely közösségben a közösség egységét, összetartását jelzi.
A nagyobb városoktól távol még századunkban is az egész falura kiterjedt a kalákában résztvevők köre. (fonó, kukoricafosztás, tollfosztó)
Ahol már kiveszőfélben van, ott érdemes újra fellendíteni ezt a szép hagyományt, ahol pedig nem ismert ez a fajta közösségi munka, ott el lehet kezdeni megszervezni a kis kalákaközösségeket.
Ezt a már megalakult közösségetek könnyedén megteremtheti, hiszen a heti rendszeres találkozó lehetőséget biztosít a munka megszervezésében.
Akinél a munkát végzik, annak a feladata a nála munkát vállalók ellátása, étel, ital biztosítása. Ezt így tartja a hagyomány.
Csak az első lépések tűnhetnek nehéznek, de a közös munka, a teremtésben részt vállalók összetartozás érzése nagyon lélekemelő.
Közösségi tulajdonban lévő épületek, területek felújításával, építésével is érdemes foglalkozni. Ilyen lehet például az iskola, óvoda elhanyagolt kertje, játszótér, amelynek felújításával, rendbetételével nagyot nőhet a közösségetek híre, és a Ti büszkeségetek is. A csapat összehangolódásához egy szemétgyűjtő akció jó kezdet lehet, ráadásul ebbe más szervezetek, illetve a polgármester is bevonhatók. Ezáltal ismertség, bizalmi viszony alakulhat ki a többi szervezettel, polgármesterrel, így a későbbiekben elősegítheti a szorosabb együttműködést.
Ha lehetőség adódik rá, akkor ezt tovább lehet fejleszteni úgy, hogy a közösség együttesen bérel, megvásárol egy földterületet, amelyen közös munkával végzik el a vele járó feladatokat. Termelhetnek rajta bármilyen zöldséget, gyümölcsöt, de akár közös állattartásba is kezdhetnek.
Csak és kizárólag a közösség tagjain múlik, hogy békében, egyetértésben tudják a munkákat felvállalni, és az eredményeken osztozni!!!
Ezért érdemes már a legelején lefektetni azokat alapvetéseket, melyek később megakadályozhatják a vitákat, félreértéseket.
Ajánlott lépések:
- Szemétgyűjtő akció megszervezése más szervezetek, ismerősök bevonásával, illetve a polgármester segítségével.
Nagyon jó kapcsolatépítő, csapatteremtő lehetőség.
- Idősek, szép korukat élő rászorulók megsegítésének megszervezése.
Ez is egyfajta kaláka munka, hiszen közösen vállaljátok el a feladatot, csak nem egyszerre végzitek, hanem egyféle beosztás szerint.
- Közösségi tulajdonban lévő épületek, területek felújítása, építése
Iskola, óvoda, templom kertek rendbe hozása nem igényel még különösebb szakértelmet. Egy szakember vezetésével már komolyabb feladatokat is el lehet vállalni, mint például vakolás, kerítés felújítás, játszótéri játékok felújítása, készítése, stb.
- Közösségben élő fiatal házasok lakásának a felépítése lenne a legfontosabb feladat, hiszen az ő kezükben van a jövő, ők a letéteményesei egy nemzet megújulásához. Ha megvan a feltétele, akkor bizonyosan jóval nagyobb kedvvel nevelnek majd gyermekeket. Egy kicsit viccesen lehet velük kötni egy képzeletbeli szerződést, vagy meg lehet őket „fenyegetni”, hogy ha nem gyártanak legalább 4 gyereket, akkor lebontjátok a házat!:-)
Jó szerveződést!
|