Az Oktatási Tagozat Felhívása
PB 2009.06.30. 17:36
Kérjük az Oktatási Tagozat munkatársait, illetve a magyar oktatásügy jobbításáért tenni akaró támogatókat, a társadalom minden tagját, hogy javaslataikkal segítsék az alábbiakban leírt program társadalmi közmegegyezésen alapuló megvalósulását.
A Magyarok Szövetsége Nevelési-Oktatási Tagozata 2009. június 6.-án tartott megbeszélésén megvitatta az oktatás fejlesztésével, átalakításával kapcsolatos dokumentumok előkészítését. A május 16.-án elfogadott Állásfoglalás alapján megkezdődött a részletek kidolgozása, júliusban pedig a megvalósítás lépéseinek meghatározása következik. A magyar oktatás fejlesztéséhez elkészített tartalmi vázlatot kiegészítésekkel a tagozat elfogadta, és kijelölte az egyes témaköröket kidolgozó, illetve a kidolgozásért felelős csoportokat, személyeket.
A magyar oktatás fejlesztése program öt fejezetben foglalja össze a Magyarok Szövetségének elképzeléseit:
I. A Magyarok Szövetsége Nevelési-Oktatási Tagozatának Állásfoglalása. (Az elkészült és elfogadott anyagról további vitát már nem folytatunk, de a részletek kidolgozása, illetve az egyeztetések során felmerülő javaslatok után véglegesítjük a teljes anyagot.)
II. Helyzetelemzés
III. A magyar nemzet igényei, elvárásai
IV. A Magyarok Szövetsége Nevelési-Oktatási Tagozatának részletes programja intézményrendszer szerinti felépítésben.
V. A külön szakterületekre vonatkozó program. Az egyes tantárgyak, tudomány-területek, intézkedések, problémás vagy speciális területekre vonatkozó elképzelések kifejtése.
A Nevelési-Oktatási Tagozat feladata tehát A magyar oktatás fejlesztése programnak a fenti fejezetek alapján történő kidolgozása.
A magyar oktatás fejlesztése program egyes fejezetei a mellékelt tartalmi jegyzék szerint készülnek el, amely nem azonos a későbbi tartalomjegyzékkel. Annál lehet több is, kevesebb is. Csak azt tartalmazza, hogy milyen témakörökben kell gondolkodni, írásos anyagot készíteni.
Az egyes fejezetekben az adott témakör tartalmi kérdéseit kell vizsgálni, a kapcsolódó területekre csak utalni célszerű.
Terjedelem: Minél rövidebb, ám de tartalmas, lényegre törő írásokat várunk. Most csak a legalapvetőbb elvek kifejtésére nyílik lehetőség. (Munkaanyagunkat az augusztusi elfogadás után részletezzük, tudományos megközelítéssel, illetve tanmeneti, óratervi leírással pontosítjuk.)
Az egyes fejezetek megírásához önkéntes felelősöket, összefogókat jelölt ki/fogadott el a tagozati gyűlés (lásd. a táblázatos tartalmi jegyzéket). Az összefogó felelősök igyekeznek minden elképzelést beépíteni, és részterületük javaslatait ezek figyelembevételével készítik el.
Amelyik témakörnél nem szerepel a táblázatban felelős szerző, összefogó neve, azoknál várjuk a tagozat tagjainak, vagy az adott szakterületet jól ismerő, tapasztalattal rendelkező tanárok, szakemberek jelentkezését az összefogó feladatra. Várunk a többi területekhez is javaslatokat.
Egyúttal tájékoztatunk minden érdeklődőt, hogy a Magyarok Szövetsége programjának kidolgozásában végzett munka ingyenes, ezért sem szerzői, sem egyéb szakértői díjat nem áll módunkban fizetni.
A program kidolgozásában részt vevő munkatársakat, mint közreműködő szakértőket név szerint szeretnénk megemlíteni. Aki azonban nem kívánja, hogy a neve szerepeljen a végső anyagban, kérését tiszteletben tartjuk. A későbbi viták elkerülése érdekében ezt javaslatainak megküldésével egyidejűleg kérjük jelezni.
Minden javaslatot legalább három címre kérünk eljuttatni:
1. msz.oktatás@gmail.com
2. a táblázatban feltüntetett felelős/szerző nevére
3. a Tagozat vezetői részére: gardiangabor@gmail.com, marcikoti@gmail.com, wsaka@citromail.hu
Támpontok A magyar oktatás fejlesztése program IV. és V .fejezetének kidolgozásához:
(Az egyes szakterületekre vonatkozó részletes program)
Az egyes fejezetek javasolt felépítése:
1. Az alapvetésekből következő célmeghatározás a konkrét területre, fejezetre vonatkoztatva.
2. Helyzetértékelés és állásfoglalás a jelenlegi időszakról és a jövőbeli feladatokról.
(Hova jutottunk, miért, hogyan tovább, mik a főbb változtatási irányelvek.)
3. Indoklás:
Idézetek, magyarázatok, értékelések (visszautalás korábbi eredményes időszakokra,
neves kutatók, írók, politikusok, tudósok, népi bölcsességek, vallási elvek stb. illeszkedő gondolatai).
4. A célok megvalósításához szükséges intézkedések, tevékenységek, konkrét feladatok
meghatározása:
(Javaslatok: 1. változtatások, 2. a végrehajtás lehetséges módjai, 3. a megvalósítás ütemterve.)
5. A feltételrendszer meghatározása:
Államigazgatási, jogi feladatok (pl. törvények módosítása, intézetek átalakítása, megszüntetése, pénzügy stb.)
6. Eredmény-értékelés:
Ha a kitűzött célok megvalósulnak, milyen változást idéznek elő, és ennek mi a jelentősége az ország, illetve a nemzet megmaradása és fejlődése szempontjából?A pontokban lévő felsorolások nem önálló fejezetek. Természetesen minden munkaanyag felépítése igazodhat az adott szakterület igényeihez, és indokolt esetben bátran el lehet térni a javasoltaktól. A címek is szabadon választhatók, a lényeg: hogy főbb irányvonalaiban és tartalmában lehetőleg minden a fenti mintát kövesse.
Programunk megalkotása során – mivel sokfélék vagyunk - várhatóan számos vitás kérdés, eltérő vélemény, és különböző elképzelések, megoldási javaslatok merülnek majd föl. Arra kérünk mindenkit, hogy nagy türelemmel, a másikban is meglátva a jobbító szándékot törekedjünk a megegyezésre. Hiszen mindnyájunknak az a célunk, hogy értelmes, tisztességes, a kölcsönös megállapodásokon alapuló oktatási programot alakítsunk ki. És közös munkánkkal a magyar oktatásügyet végre rántsuk ki abból a mélységből, ahová az elmúlt években belekényszerítették.
Munkánkban talán érdemes elfogadni, szem előtt tartani Máté Imre: „Harcot vívunk” című versében megfogalmazott gondolatokat:
Ne patkolj döglött lovat,
ne talpalj elnyűtt csizmát,
ne foltozz mállatag gúnyát!
Újulj és újíts!
A múltból tartsd meg
ami nemes, maradandó
és úgy alkoss újat,
hogy az majd dicső múlt legyen,
ha majd visszapillantanak rá
messzi jövőből az unokák.
Ezt csak tiszta szívvel lehet,
kéz a kézben.
Gyomláljatok ki ennek okáért
kebletekből minden haragot,
irigységet és gyűlöletet!
Mert harcot vívunk, - életre-halálra!
|